Utečenecká kríza

Autor: Juraj Bodnár | 24.8.2015 o 9:55 | Karma článku: 3,29 | Prečítané:  951x

O utečencoch bolo a ešte bude toho napísané strašne veľa. Je to téma zamestnávajúca celý mediálny priestor v Európe. Za to všetko čo som o tejto kríze prečítal sa mi v hlave vyprofilovali dva zdanlivo opozitné názory.

Prvý názor, nazval by som ho humanistický, v ktorom sa tvrdí, že utečenci sú ľudia, ktorí utekajú pred smrťou, vojnou, hladom, prípadne chudobou zo svojich domovských krajín a je našou morálnou povinnosťou ako Európanov týmto ľudom pomôcť, a nenechať ich zomrieť. Bolo by obrovským obohatením našich spoločností keby sme imigrantov prijali, pretože by sme sa stali lepšími a otvorenejšími občanmi.

Druhý pohľad - tvrdší, tvrdí, že nie je žiadnou morálnou povinnosťou Európskej únie pomáhať utečencom. Neporušujeme tým ich základné práva, pretože základné ľudské práva garantujú ústavy svojim občanom, čo imigranti nie sú. Európska únia by si mala dôsledne chrániť svoje vonkajšie hranice, pretože v inakšom prípade môžu masy imigrantov ohrozovať životný štandard a kultúru Európanov.    

Môj skromný príspevok k riešeniu tohto problému by bola kombinácia týchto dvoch názorových prúdov. Niekto by mohol namietať, že sa to ani nedá, no ja si to nemyslím. Mali by sme teda určite pomôcť ľudom, ktorým hrozí smrť. Mali by sme však vracať ľudí, ktorí prišli len z ekonomických dôvodov. Musíme dôsledne chrániť hranice EÚ, aby prílev utečencov a ich následné rozdeľovanie do krajín na azylový proces bol systematický. Mali by sme pomáhať vráteným utečencom v ich domovských krajinách, pretože je určite v našom záujme aby v okolí EÚ fungovali prosperujúce krajiny a pokiaľ len budeme prijímať imigrantov z týchto krajín, ktorí sú pravdepodobne najuvedomelejší z celej svojej spoločnosti, tak im vlastne zahatíme možnosť rozvíjať sa ako štát. 

Téma je to značne obsiahla, veľmi komplikovaná a žiaľ vyvolávajúca veľa emócií. Je potrebné aby politici a kompetentní sa vyhýbali populistickým riešeniam a snažili sa o udržateľné riešenie, pretože prijať malé množstvo utečencov je pre krajiny EÚ určite správne a dobré, ale v prípade veľkého počtu sa obávam, že by to verejnosť nedokázala uniesť ekonomicky ani kultúrne. To by mohlo podrývať stabilitu krajín EÚ a celej EÚ, čo je určite nežiaduce a rizikové. Dokonca si myslím, že by to mohlo naše spoločnosti robiť ešte viac xenofóbne a nepriateľské voči iným.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?